Posts tagged ‘Jack Conger’

June 23, 2013

Montgomery County Swimmers To Compete In National Championships

Good Counsel alum Sarah Haase will be among those competing at the U.S. National Swimming Championships in Indianapolis.

Good Counsel alum Sarah Haase.

Four swimmers with Montgomery County ties are set to compete in USA Swimming’s Phillips 66 National Championships in Indianapolis beginning on Tuesday.

Jack Conger, Carsten Vissering, Sarah Haase and Olympic gold medalist Katie Ledecky will be among the nearly 500 competitors hoping to earn a spot on the U.S. team that will travel to Barcelona for the World Championships in July.

read more »

August 26, 2012

Junior Pan Pacific Swimming Championships: Sunday, August 26

Men’s 50-Meter Freestyle

Final:

  • 1. Jack Conger (Good Counsel), United States – 22.69
  • 2. Regan Leong, Australia – 23.02
  • 3. Erik Risolvato, United States – 23.17
  • 4. Andrew Digby, Australia – 23.29
  • 5. Takeshi Kawamoto, Japan – 23.62
  • 6. Toru Maruyama, Japan – 23.67
  • 7. Chen Ho Jeremy Wong, Hong Kong – 23.92
  • 8. Omar Arafa, Canada – 24.11

Men’s 4×100 Meter Medley Relay

Final:

  • 1. Japan – 3:37.67
  • 2. United States (Jack Conger, Will Licon, Maclin Davis, Matt Ellis) – 3:39.37
  • 3.  Australia – 3:44.03
  • 4. Canada – 3:44.37
  • 5. New Zealand – 3:58.53
August 25, 2012

Junior Pan Pacific Swimming Championships: Saturday, August 25

Men’s 200-Meter Backstroke


Final:

  • 1. Jack Conger (Good Counsel), United States – 1:57.20
  • 2. Keita Sunama, Japan – 1:59.57
  • 3. Corey Main, New Zealand – 1:59.67
  • 4. Takeshi Kawamoto, Japan – 2:01.06
  • 5. Alex Katz, United States – 2:01.12
  • 6. Jordan Harrison, Australia – 2:03.06
  • 7. Jared Gilliland, Australia – 2:03.83
  • 8. Dimitar Ivanov, Canada – 2:05.46

Men’s 4×100-Meter Freestyle Relay


Final:

  • 1. United States (Matt Ellis, Jack Conger, Kyle Darmody, Pete Brumm) – 3:18.67
  • 2. Australia – 3:20.82
  • 3. Japan – 3:21.34
  • 4. Canada – 3:23.69
  • 5. Hong Kong – 3:30.32
  • 6. New Zealand – 3:37.06
August 24, 2012

Junior Pan Pacific Swimming Championships: Friday, August 24

Men’s 100-Meter Freestyle


Final:

  • 1. Matt Ellis, United States – 49.24
  • 2. Alexander Graham, Australia – 49.71
  • 3. Jack Conger (Good Counsel), United States – 49.84
  • 4. Andrew Digby, Australia – 49.90
  • 5. Kenta Hirai, Japan – 50.31
  • 6. Omar Arafa, Canada – 50.49
  • 7. Toru Maruyama, Japan – 51.13
  • 8. Robert Gilchrist, Canada – 51.33

Women’s 100-Meter Breaststroke


Final:

  • 1. Kierra Smith, Canada – 1:08.54
  • Mariya Chekanovych, Canada – 1:08.55
  • 3. Miku Kanasashi, Japan – 1:08.63
  • 4. Annie Zhu, United States – 1:08.84
  • 5. Sarah Haase (Good Counsel), United States – 1:10.03
  • 5. Taylor McKeown, Australia – 1:10.03
  • 7. Georgia Bohl, Australia – 1:10.15
  • 8. Satori Hosokoshi, Japan – 1:10.40
August 23, 2012

Junior Pan Pacific Swimming Championships: Thursday, August 23

Our Lady of Good Counsel senior Jack Conger swam his personal best time and set a new meet record in winning the final of the men’s 100-meter backstroke during the first day of the 2012 Junior Pan Pacific Swimming Championships in Honolulu on Thursday. Conger, a member of the Rockville-Montgomery Swim Club, was seeded first in the event entering the meet and swam the fastest time in the morning preliminary heats.

Men’s 100-Meter Backstroke


Final:

  • 1. Jack Conger (Good Counsel), United States – 54.07
  • 2. Corey Main, New Zealand – 54.96
  • 3. Takeshi Kawamoto, Japan – 55.32
  • 4. Keita Sunama, Japan – 55.66
  • 5. Omar Arafa, Canada – 56.20
  • 6. Ty Stewart, United States – 56.31
  • 7. Regan Leong, Australia – 56.88
  • 8. Dimitar Ivanov, Canada – 59.35

 

July 5, 2012

Olympic Swim Trials Recap

  • 15-year-old Katie Ledecky, a rising sophomore at Stone Ridge School of the Sacred Heart in Bethesda, won the women’s 800-meter freestyle with a time of 8:19.78 and will represent the United States at the Olympic Games in London later this summer. Ledecky also finished third in the women’s 400-meter freestyle and ninth in the women’s 200-meter freestyle. Preliminary heats in the women’s  Olympic 800-meter freestyle are scheduled to be held August 2nd, with the final set for the following day. [Washington Post/Fox Sports]
  • Jack Conger, a rising senior at Our Lady of Good Counsel, reached the finals of two events at the trials, finishing fifth in the men’s 200-meter backstroke and eighth in the men’s 100-meter backstroke. [Reach For The Wall]
  • 2008 All-Met Swimmer of the Year Eric Friedland, a Walter Johnson alum, missed making the finals of the men’s 200-meter breaststroke by .15 seconds and finished in ninth place. Friedland also finished 16th in the men’s 100-meter breaststroke.  [TexasSports.com]
  • Stanford-bound Good Counsel graduate Sarah Haase made the semifinals of the women’s 100-meter breaststroke, finishing 13th with a time of 1:08.91. She also placed 31st in the women’s 200-meter breaststroke and 83rd in the women’s 200-meter individual medley.  [Washington Post]
June 30, 2012

Olympic Swim Trials: Saturday, June 30

Men’s 200-Meter Backstroke

Results:

  • 5. Jack Conger (Good Counsel) – 2:00.90; 1:59.68; 1:58.97
  • 18. James Powell (University of Georgia/Walter Johnson) – 2:01.89
  • 25. Brady Fox (UVA/Georgetown Prep) – 2:02.33

Finals:

  • Lane 1 – David Russell – 2:02.52
  • Lane 2 – Rex Tullius – 1:59.16
  • Lane 3 – Ryan Murphy – 1:57.39
  • Lane 4 – Ryan Lochte – 1:54.54
  • Lane 5 – Tyler Clary – 1:54.88
  • Lane 6 – Jacob Pebley – 1:59.46
  • Lane 7 – Nick Thoman – 1:57.06
  • Lane 8 – Jack Conger – 1:58.97

Women’s 800-Meter Freestyle

Preliminaries:

Heat 5 (of 7)

  • Lane 0 – Eva Fabian – 8:54.43
  • Lane 1 – Lauren Morford – 9:02.05
  • Lane 2 – Chelsea Chenault – 8:49.85
  • Lane 3 – Becca Mann – 8:31.53
  • Lane 4 – Katie Ledecky – 8:27.91
  • Lane 5 – Emily Brunemann – 8:38.70
  • Lane 6 – Stephanie Peacock – 8:34.78
  • Lane 7 – Sarah Henry
  • Lane 8 – Kelsey Cummings – 8:59.75
  • Lane 9 – Tristin Baxter – 8:40.64

Women’s 200-Meter Backstroke

Results:

  • 60. Charlotte Meyer (Whitman) – 2:17.06

Preliminaries:

Heat 12 (of 19)

  • Lane 0 – Madison Jacobi – 2:22.75
  • Lane 1 – Brittany Boone – 2:19.36
  • Lane 2 – Cameron McHugh – 2:17.56
  • Lane 3 – Colleen Drew – 2:23.29
  • Lane 4 – Marykate McNeilis – 2:18.02
  • Lane 5 – Heidi Vanderwel – 2:19.70
  • Lane 6 – Ashley Cohagen – 2:22.42
  • Lane 7 – Charlotte Meyer – 2:17.06
  • Lane 8 – Lauren Massey – 2:19.60
  • Lane 9 – Kacey Oberlander – 2:16.39
June 29, 2012

Olympic Swim Trials: Friday, June 29

Men’s 200-Meter Backstroke

Semifinals:

Semifinal 1 (of 2)

  • Lane 1 – Joshua Friedel – 2:01.36
  • Lane 2 – Alexander Katz – 2:00.77
  • Lane 3 – Nathaniel Savoy – 2:02.10
  • Lane 4 – Tyler Clary – 1:55.88
  • Lane 5 – Nick Thoman – 1:58.92
  • Lane 6 – Alex Lendrum – 1:59.85
  • Lane 7 – Jack Conger – 1:59.68
  • Lane 8 – Matt Thompson – 2:02.39

Preliminaries:

Heat 5 (of 11)

  • Lane 0 – Andrew Teduits – 2:04.37
  • Lane 1 – Paul Le – 2:04.64
  • Lane 2 – Cooper Robinson – 2:04.18
  • Lane 3 – Varum Shivakumar – 2:06.19
  • Lane 4 – En-wei Hu-Van Wright – 2:05.14
  • Lane 5 – Zachary Lierley – 2:02.97
  • Lane 6 – Kyle Milberg – 2:04.43
  • Lane 7 – James Powell – 2:01.89
  • Lane 8 – Kyle Dudzinski – 2:08.41
  • Lane 9 – Thomas Anderson – 2:04.82

Heat 9 (of 11)

  • Lane 0 – Brady Fox – 2:02.33
  • Lane 1 – Connor Green – 2:02.10
  • Lane 2 – Hayes Johnson – 2:01.97
  • Lane 3 – Cory Chitwood – 2:00.78
  • Lane 4 – Matt Grevers – 1:58.90
  • Lane 5 – Ryan Murphy – 1:59.03
  • Lane 6 – Matt Thompson – 2:01.79
  • Lane 7 – Drew Cosgarea – 2:02.20
  • Lane 8 – Reese Shirley – 2:05.34
  • Lane 9 – Patrick Murphy – 2:04.95

Heat 10 (of 11)

  • Lane 0 – Kip Darmody – 2:03.79
  • Lane 1 – Ellis Miller -2:00.32
  • Lane 2 – Preston Jenkins – 2:03.67
  • Lane 3 – Jack Conger – 2:00.90
  • Lane 4 – Tyler Clary – 1:57.93
  • Lane 5 – Nick Thoman – 1:59.24
  • Lane 6 – David Russell – 2:01.46
  • Lane 7 – Kyle Owens – 2:06.69
  • Lane 8 – Quinn Bartlett – 2:08.28
  • Lane 9 – Brian Kiel – 2:04.06

Women’s 100-Meter Freestyle

Results:

  • 124. Caroline McTaggart (Holton-Arms) – 58.37
  • DSQ – Megan Waters (Princeton/Good Counsel)

Preliminaries:

Heat 4 (of 14)

  • Lane 0 – Megan Lafferty – 56.93
  • Lane 1 – Blake Zeiger – 58.42
  • Lane 2 – Kelsey Winters – 56.55
  • Lane 3 – Kristen Wilson – 57.48
  • Lane 4 – Kelli Benjamin – 57.00
  • Lane 5 – Caroline Simmons – 57.16
  • Lane 6 – Lara Jackson – 58.55
  • Lane 7 – Kelly Ryan – 57.74
  • Lane 8 – Emily Dicus – 58.83
  • Lane 9 – Megan Waters – DSQ

Heat 8 (of 14)

  • Lane 0 – Adrienne Woods – 56.11
  • Lane 1 – Olivia Scott – 56.41
  • Lane 2 – Rebecca Thompson – 56.58
  • Lane 3 – Grace Finnegan – 57.29
  • Lane 4 – Olivia Smoliga – 56.59
  • Lane 5 – Kimberly Jasmer – 56.51
  • Lane 6 – Kelsey Amundsen – 56.57
  • Lane 7 – Caroline McTaggart – 58.37
  • Lane 8 – Emma Darlington – 57.76
  • Lane 9 – Kasey Carlson – 57.26

Women’s 200-Meter Breaststroke

Results:

  • 31. Sarah Haase (Good Counsel) – 2:32.77
  • 33. Jennifer Wilson (Northwestern/Sidwell Friends) – 2:32.96

Preliminaries:

Heat 4 (of 13)

  • Lane 0 – Emily Adamczyk – 2:37.39
  • Lane 1 – Sarah Haase – 2:32.77
  • Lane 2 – Romy Landeck – 2:39.32
  • Lane 3 – Lauren Stauder – 2:37.62
  • Lane 4 – Julia Treible – 2:41.01
  • Lane 5 – Kristen Connors – 2:35.68
  • Lane 6 – Kimberly Davis – 2:40.25
  • Lane 7 – Colleen Callahan – 2:34.16
  • Lane 8 – Spindrift Beck – 2:34.31
  • Lane 9 – Katelyn Ishee – 2:36.79

Heat 9 (of 13)

  • Lane 0 – Alexa Hamilton – 2:34.48
  • Lane 1 – Alicia Jensen – 2:34.43
  • Lane 2 – Christine Wixted – 2:34.24
  • Lane 3 – Blair Carnes – 2:37.09
  • Lane 4 – Allie Szekely – 2:30.28
  • Lane 5 – Kately Weddle – 2:35.17
  • Lane 6 – Rebecca Rainer – 2:34.12
  • Lane 7 – Jordan Danny – 2:35.44
  • Lane 8 –Jennifer Wilson – 2:32.96
  • Lane 9 – Gretchen Jaques – DSQ

Men’s 200-Meter Individual Medley

Results:

  • 82. Adam Meyer (Navy/Whitman) – 2:06.85
  • 94. Eric Friedland (Texas/Walter Johnson) – 2:07.69

Preliminaries:

Heat 5 (of 13)

  • Lane 0 – Jordan Turner – 2:09.38
  • Lane 1 – Cody Miller – 2:02.29
  • Lane 2 – Tyler Lentz – 2:05.68
  • Lane 3 – Nicolas Fink – 2:03.69
  • Lane 4 – Zachary Stephens – 2:04.25
  • Lane 5 – Ryan Murphy – DNS
  • Lane 6 – Charles Rimkus – 2:05.16
  • Lane 7 – Jordan Jones – 2:05.87
  • Lane 8 – Eric Friedland – 2:07.69
  • Lane 9 – Andrew Peterson – 2:06.81

Heat 7 (of 13)

  • Lane 0 – Andrew Strait – 2:11.72
  • Lane 1 – Eric Solis – 2:03.98
  • Lane 2 – Steven Stumph – 2:05.17
  • Lane 3 – Adam Meyer – 2:06.85
  • Lane 4 – Michael Domagala – 2:05.60
  • Lane 5 – Robert Barrett – 2:06.25
  • Lane 6 – William Bass – 2:05.75
  • Lane 7 – Jonathan Edwards – 2:08.82
  • Lane 8 – Adam Rice – 2:07.35
  • Lane 9 – Samuel Smiddy – 2:13.40
June 26, 2012

Strong Showing By MoCo Swimmers in First Two Days Of Olympic Trials

By Eric Meany

Montgomery County was well represented in the first two days of the U.S. Olympic Swimming Trials in Omaha, Nebraska, this week, with local swimmers advancing past the preliminary rounds in four events.

15-year-old Katie Ledecky, a rising sophomore at Stone Ridge School of the Sacred Heart in Bethesda, fell just short of securing a spot on the Olympic Team on Tuesday when she finished third in the final of the women’s 400-meter freestyle. Ledecky was in second place behind Allison Schmitt in the early stages of the final but was overtaken by Elizabeth Beisel, who held on to finish as the runner-up. Ledecky won’t have long to think about her third-place finish, as she is scheduled to compete in the women’s 200-meter freestyle preliminaries Wednesday morning.

read more »

June 26, 2012

Olympic Swim Trials: Tuesday, June 26

Women’s 100-Meter Breaststroke

Results:

  • 13. Sarah Haase (Good Counsel) – 1:09.39; 1:08.91
  • 34. Jennifer Wilson (Northwestern/Sidwell Friends) – 1:10.58

Semifinals:

Semifinal 2 (of 2)

  • Lane 1 – Andrea Kropp – 1:08.69
  • Lane 2 – Micah Lawrence – 1:07.39
  • Lane 3 – Ellyn Baumgardner – 1:07.64
  • Lane 4 – Rebecca Soni – 1:05.82
  • Lane 5 – Jessica Hardy – 1:06.88
  • Lane 6 – Amanda Beard – 1:07.92
  • Lane 7 – Annie Zhu – 1:08.85
  • Lane 8 – Sarah Haase – 1:08.91

Preliminaries:

Heat 13 (of 16)

  • Lane 0 – Emily Fogle – 1:10.28
  • Lane 1 – Sara Nicponski – 1:11.63
  • Lane 2 – Allison Gargalikis – 1:11.77
  • Lane 3 – Merritt Krawczyk – 1:10.91
  • Lane 4 – Rachel Ripley – 1:11.17
  • Lane 5 – Annie Zhu – 1:09.07
  • Lane 6 – Molly Hannis – 1:10.22
  • Lane 7 – Caitlin Leverenz – 1:09.84
  • Lane 8 – Jennifer Wilson – 1:10.58
  • Lane 9 – Jana Mangimelli – 1:10.34

Heat 16 (of 16)

  • Lane 0 – Sarah Haase – 1:09.39
  • Lane 1 – Emma Schoettmer – 1:09.64
  • Lane 2 – Corrie Clark – 1:11.33
  • Lane 3 – Laura Sogar – 1:09.11
  • Lane 4 – Rebecca Soni – 1:06.33
  • Lane 5 – Amanda Beard – 1:08.21
  • Lane 6 –  Emily McClellan – 1:07.45
  • Lane 7 – Katlin Freeman – 1:09.25
  • Lane 8 – Michelle McKeehan – 1:08.41
  • Lane 9 – Gisselle Kohoyda – 1:11.58

Women’s 400-Meter Freestyle

Results:

  • 3. Katie Ledecky (Stone Ridge) – 4:05.78; 4:05.00

Finals:

  • Lane 1 – Amber McDermott – 4:11.13
  • Lane 2 – Kate Ziegler – 4:09.17
  • Lane 3 – Chloe Sutton – 4:04.18
  • Lane 4 – Allison Schmitt – 4:02.84
  • Lane 5 – Katie Ledecky – 4:05.00
  • Lane 6 – Elizabeth Beisel – 4:07.29
  • Lane 7 – Gillian Ryan – 4:07.27
  • Lane 8 – Becca Mann – 4:08.65

Preliminaries:

Heat 11 (of 12)

  • Lane 0 – Lindsay Gendron – 4:15.56
  • Lane 1 – Rachel Naurath – 4:13.18
  • Lane 2 – Alyssa Anderson – 4:13.29
  • Lane 3 – Elizabeth Beisel – 4:08.37
  • Lane 4 – Allison Schmitt – 4:05.60
  • Lane 5 – Katie Ledecky – 4:05.78
  • Lane 6 – Gillian Ryan – 4:09.83
  • Lane 7 – Lauren Driscoll – 4:18.75
  • Lane 8 – Tristin Baxter – 4:12.63
  • Lane 9 – Christine Jennings – 4:18.61

Men’s 100-Meter Backstroke

Semifinals:

Semifinal 1 (of 2), 9:02 p.m. Eastern

  • Lane 1 – Jack Conger – 54.51 – Qualified for finals
  • Lane 2 – Mitchell Friedmann – 55.25
  • Lane 3 – Kyle Owens – 54.18 – Qualified for finals
  • Lane 4 – Nick Thoman – 53.40 – Qualified for finals
  • Lane 5 – Ryan Murphy – 53.76 – Qualified for finals
  • Lane 6 – David Russell – 54.61
  • Lane 7 – Max Murphy – 55.34
  • Lane 8 – Jacob Pebley – 55.48

Preliminaries:

Heat 1 (of 13)

  • Lane 1 – Peter Bardessono – 58.52
  • Lane 2 – Matthew Murray – 58.26
  • Lane 3 – Timothy Maurer – 58.95
  • Lane 4 – Sidney Glass – 58.79
  • Lane 5 – John Higgins – 58.89
  • Lane 6 – Brady Fox – 57.05
  • Lane 7 – Bradley Mattix – 58.21
  • Lane 8 – Kyle Darmody – 56.63

Heat 11 (of 13)

  • Lane 0 – Ricky Henahan – 55.80
  • Lane 1 – Max Murphy – 55.26
  • Lane 2 – Jack Conger – 55.33
  • Lane 3 – Randall Bal – 55.12
  • Lane 4 – Matt Grevers – 52.94
  • Lane 5 – Kyle Owens – 54.32
  • Lane 6 – Ryan Murphy 54.23
  • Lane 7 – Mitchell Friedemann – 55.09
  • Lane 8 – Matt Thompson – 56.76
  • Lane 9 – Zach McGinnis – 56.97

Men’s 200-Meter Freestyle

Results:

  • 58. Stephen Sakaris (Ohio State/Wootton) – 1:51.83

Preliminaries:

Heat 4 (of 13)

  • Lane 0 – Spenser Goodman – 1:53.90
  • Lane 1 – Matthew Belecanech – 1:54.00
  • Lane 2 – Justin Glanda – 1:51.95
  • Lane 3 – Christopher Satterthwaite – 1:53.41
  • Lane 4 – Clark Smith – 1:51.66
  • Lane 5 – Stephen Sakaris – 1:51.83
  • Lane 6 – Logan Storie – 1:52.04
  • Lane 7 – Jordan Huff – 1:51.12
  • Lane 8 – Samuel Shimomura – 1:53.43
  • Lane 9 – Michael Disalle – 1:52.62