Archive for ‘Olympics’

August 10, 2012

Olympic Rhythmic Gymnastics: Friday, August 10

Individual All-Around

Preliminaries:

Results

  • 21. Julie Zetlin (Whitman), United States – 96.675

Qualification Rotation 3 (of 4)

  • Silviva Miteva, Bulgaria – Clubs: 27.325
  • Chrystalleni Trikomiti, Cyprus – Ribbon: 25.650
  • Aliya Garayeva, Azerbaijan – Clubs: 27.850
  • Daria Dmitrieva, Russian Federation – Ribbon: 28.925
  • Evgeniya Kanaeva, Russian Federation – Clubs: 28.975
  • Julie Zetlin, United States – Ribbon: 24.250
  • Alina Maksymenko, Ukraine – Clubs: 27.800
  • Janine Murray, Australia – Ribbon: 25.000
  • Ulyana Trofimova, Uzbekistan – Clubs: 23.275
  • Ganna Rizatdinova, Ukraine – Ribbon: 26.950
  • Neta Rivkin, Israel – Clubs: 27.525
  • Joanna Mitrosz, Poland – Ribbon: 27.450
  • Melitina Staniouta, Belarus – Clubs: 27.600
  • Carolina Rodriguez, Spain – Ribbon: 26.100
  • Liubou Charkashyna, Belarus – Clubs: 27.450
  • Francesca Jones, Great Britain – Ribbon: 23.900
  • Julieta Cantaluppi, Italy – Clubs: 26.850
  • Senyue Deng, China – Ribbon: 27.300
  • Anna Alyabyeva, Kazakhstan – Clubs: 25.250
  • Yasmine Mohmed Rostom, Egypt – Ribbon: 23.500
  • Yeon Jae Son, South Korea – Clubs: 26.350
  • Caroline Weber, Austria – Ribbon: 26.350
  • Jana Berezko-Marggrander, Germany – Clubs: 27.325
  • Delphine Ledoux, France – Ribbon: 26.675

Qualification Rotation 4 (of 4)

  • Chrystalleni Trikomiti, Cyprus – Clubs: 26.375
  • Silviva Miteva, Bulgaria – Ribbon: 28.100
  • Daria Dmitrieva, Russian Federation – Clubs: 27.800
  • Aliya Garayeva, Azerbaijan – Ribbon: 28.200
  • Julie Zetlin, United States – Clubs: 24.225
  • Evgeniya Kanaeva, Russian Federation – Ribbon: 29.400
  • Janine Murray, Australia – Clubs: 23.875
  • Alina Maksymenko, Ukraine – Ribbon: 26.800
  • Ganna Rizatdinova, Ukraine – Clubs: 27.750
  • Ulyana Trofimova, Uzbekistan – Ribbon: 24.800
  • Joanna Mitrosz, Poland – Clubs: 27.625
  • Neta Rivkin, Israel – Ribbon: 27.725
  • Carolina Rodriguez, Spain – Clubs: 27.175
  • Melitina Staniouta, Belarus – Ribbon: 26.875
  • Francesca Jones, Great Britain – Clubs: 21.975
  • Liubou Charkashyna, Belarus – Ribbon: 26.550
  • Senyue Deng, China – Clubs: 27.575
  • Julieta Cantaluppi, Italy – Ribbon: 26.550
  • Yasmine Mohmed Rostom, Egypt – Clubs: 25.050
  • Anna Alyabyeva, Kazakhstan – Ribbon: 27.400
  • Caroline Weber, Austria – Clubs: 26.725
  • Yeon Jae Son, South Korea – Ribbon: 28.050
  • Delphine Ledoux, France – Clubs: 27.250
  • Jana Berezko-Marggrander, Germany – Ribbon: 24.900
Advertisements
August 8, 2012

Olympic Rhythmic Gymnastics: Thursday, August 9

Julie Zetlin

Walt Whitman High School alum Julie Zetlin

Bethesda native Julie Zetlin finished the first two rotations of the Olympic rhythmic gymnastics individual all-around qualification round in 22nd place Thursday at Wembley Arena in London.

Zetlin, the lone member of the United States Olympic Team competing in the event, posted scores of 24.450 with the ball and 23.750 with the hoop for a total of 48.200 points. Daria Dmitrieva of Russia leads all competitors with 57.800 out of a possible 60 points through two rotations.

The final two rotations will be held Friday, with the top 10 finishers among the 24 competitors then moving on to the finals scheduled for Saturday. The 22-year-old Zetlin will be performing with the ribbon in the third rotation and with the clubs in the fourth.

Individual All-Around

Preliminaries:

Qualification Rotation 1 (of 4), 7:00 a.m. Eastern

  • Melitina Staniouta, Belarus – Hoop: 27.500
  • Carolina Rodriguez, Spain – Ball: 26.625
  • Liubou Charkashyna, Belarus – Hoop: 28.050
  • Francesca Jones, Great Britain – Ball: 24.550
  • Julieta Cantaluppi, Italy – Hoop: 25.200
  • Senyue Deng, China – Ball: 26.8800
  • Anna Alyabyeva, Kazakhstan – Hoop: 27.200
  • Yasmine Mohmed Rostom, Egypt – Ball: 23.775
  • Yeon Jae Son, South Korea – Hoop: 28.075
  • Caroline Weber, Austria – Ball: 25.950
  • Jana Berezko-Marggrander, Germany – Hoop: 26.300
  • Delphine Ledoux, France – Ball: 27.150
  • Silviva Miteva, Bulgaria – Hoop: 27.700
  • Chrystalleni Trikomiti, Cyprus – Ball: 26.250
  • Aliya Garayeva, Azerbaijan – Hoop: 27.450
  • Daria Dmitrieva, Russian Federation – Ball: 28.800
  • Evgeniya Kanaeva, Russian Federation – Hoop: 28.100
  • Julie Zetlin, United States – Ball: 24.450
  • Alina Maksymenko, Ukraine – Hoop: 27.300
  • Janine Murray, Australia – Ball: 23.100
  • Ulyana Trofimova, Uzbekistan – Hoop: 24.650
  • Ganna Rizatdinova, Ukraine – Ball: 26.800
  • Neta Rivkin, Israel – Hoop: 27.450
  • Joanna Mitrosz, Poland – Ball: 27.250

Qualification Rotation 2 (of 4), 8:18 a.m. Eastern

  • Carolina Rodriguez, Spain – Hoop: 26.900
  • Melitina Staniouta, Belarus – Ball: 26.700
  • Francesca Jones, Great Britain, Hoop: 24.200
  • Liubou Charkashyna, Belarus – Ball: 28.400
  • Senyue Deng, China – Hoop: 27.150
  • Julieta Cantaluppi, Italy – Ball: 26.675
  • Yasmine Mohmed Rostom, Egypt – Hoop: 23.925
  • Anna Alyabyeva, Kazakhstan – Ball: 26.575
  • Caroline Weber, Austria – Hoop: 25.925
  • Yeon Jae Son, South Korea – Ball: 27.825
  • Delphine Ledoux, France – Hoop: 27.100
  • Jana Berezko-Marggrander, Germany – Ball: 26.575
  • Chrystalleni Trikomiti, Cyprus – Hoop: 26.250
  • Silviva Miteva, Bulgaria – Ball: 27.800
  • Daria Dmitrieva, Russian Federation – Hoop: 29.000
  • Aliya Garayeva, Azerbaijan – Ball: 28.350
  • Julie Zetlin, United States – Hoop: 23.750
  • Evgeniya Kanaeva, Russian Federation – Ball: 29.525
  • Janine Murray, Australia – Hoop: 24.350
  • Alina Maksymenko, Ukraine – Ball: 28.125
  • Ganna Rizatdinova, Ukraine – Hoop: 27.350
  • Ulyana Trofimova, Uzbekistan – Ball: 24.625
  • Joanna Mitrosz, Poland – Hoop: 27.425
  • Neta Rivkin, Israel – Ball: 26.200
August 3, 2012

Olympic Swimming: Friday, August 3

Women’s 800-Meter Freestyle

Results:

  • 1. Katie Ledecky (Stone Ridge) – 8:14.63

Final:

  • Lane 1 – Andreina Pinto Perez, Venezuela – 8:29.28
  • Lane 2 – Lauren Boyle, New Zealand – 8:22.72
  • Lane 3 – Katie Ledecky, United States – 8:14.63
  • Lane 4 – Rebecca Adlington, Great Britain – 8:20.32
  • Lane 5 – Lotte Friis, Denmark – 8:23.86
  • Lane 6 – Mireia Belmonte Garcia, Spain – 8:18.76
  • Lane 7 – Boglarka Kapas, Hungary – 8:23.89
  • Lane 8 – Coralie Balmy, France 8:29.26
August 2, 2012

Olympic Swimming: Thursday, August 2

Women’s 800-Meter Freestyle

15-year-old Katie Ledecky, the youngest member of the United States Olympic Team, won her preliminary heat Thursday and qualified for the finals of the women’s 800-meter freestyle at the Olympic Park Aquatics Centre in London.

The Stone Ridge School of the Sacred Heart rising sophomore posted the third-fastest preliminary time, finishing in 8:23.84.

The medal race is scheduled for Friday at 2:45 p.m. Eastern time.

Preliminaries:

Heat 3 (of 5)

  • Lane 1 – Alexa Komarnycky, Canada – 8:28.11
  • Lane 2 – Eva Risztov, Hungary – 8:29.06
  • Lane 3 – Wendy Trott, South Africa – 8:28.98
  • Lane 4 – Katie Ledecky, United States – 8:23.84
  • Lane 5 – Mireia Belmonte Garcia, Spain – 8:25.26
  • Lane 6 – Ellie Faulkner, Great Britain – 8:38.00
  • Lane 7 – Grainne Murphy, Ireland – DNS
  • Lane 8 – Elena Sokolova, Russian Federation – 8:42.73
July 31, 2012

Olympic Rowing: Wednesday, August 1

Rowing – Men’s Eight

Results:

  • 1. Germany – 5:48.75
  • 2. Canada – 5:49.98
  • 3. Great Britain – 5:51.18
  • 4. United States – 5:51.48
  • 5. Netherlands – 5:51.72
  • 6. Australia – 5:51.87

United States

  • Bow – David Banks (Churchill)
  • Seat 2 – Grant James
  • Seat 3 – Ross James
  • Seat 4 – William Miller
  • Seat 5 – Giuseppe Lanzone
  • Seat 6 – Stephen Kasprzyk
  • Seat 7 – Jacob Cornelius
  • Stroke – Brett Newlin
  • Coxwain – Zachary Vlahos

Final – 5:30 a.m. Eastern

  • Lane 1 – Netherlands – 5:51.72
  • Lane 2 – Great Britain – 5:51.18
  • Lane 3 – United States – 5:51.48
  • Lane 4 – Germany – 5:48.75
  • Lane 5 – Canada – 5:49.98
  • Lane 6 – Australia – 5:51.87
July 29, 2012

Olympic Kayak Slalom: Monday, July 30

Women’s Kayak Slalom

Caroline Queen

Caroline Queen

Bullis alum Caroline Queen failed to advance to the semifinal round of the Olympic women’s kayak slalom at the Lee Valley White Water Centre in Hertforshire, England on Monday. Queen finished 17th out of 21 entrants in the preliminary heats, two positions short of qualifying for  the 15-competitor semifinal field. The 20-year-old Darnestown native is a rising junior at Davidson College in North Carolina.

Results:

  • 17. Caroline Queen (Bullis) – 117.05, 136.23

Heats:

1st run

  • Jihane Samlal, Morocco – 174.09
  • Moe Kaifuchi, Japan – 171.63
  • Ella Nicholas, Cook Islands – 118.69
  • Ana Satila, Brazil – 179.92
  • Elise Chabbey, Switzerland – 162.92
  • Luuka Jones, New Zealand – 109.23
  • Hannah Craig, Ireland – 117.07
  • Caroline Queen (Bullis), United States – 117.05
  • Natalia Pacierpnik, Poland – 110.58
  • Maria Clara Giai Pron, Italy 99.66
  • Marta Kharitonova, Russian Federation – 108.85
  • Jingjing Li, China – 108.53
  • Eva Tercelj, Slovenia – 107.17
  • Jasmin Schornberg, Germany – 106.27
  • Emilie Fer, France – 112.77
  • Lizzie Neave, Great Britain – 101.95
  • Jessica Fox, Australia – 165.36
  • Stepanka Hilgertova, Czech Republic – 101.50
  • Corinna Kuhnle, Austria – 160.06
  • Maialen Chourraut, Spain – 98.75
  • Jana Dukatova, Slovakia – 105.14

2nd run, starting at 11:27 a.m. Eastern

  • Jihane Samlal, Morocco – 276.32
  • Moe Kaifuchi, Japan – 121.29
  • Ella Nicholas, Cook Islands – 118.29
  • Ana Satila, Brazil – 110.83
  • Elise Chabbey, Switzerland – 126.46
  • Luuka Jones, New Zealand – 258.69
  • Hannah Craig, Ireland – 108.99
  • Caroline Queen (Bullis), United States – 136.23
  • Natalia Pacierpnik, Poland – 102.38
  • Maria Clara Giai Pron, Italy – 112.65
  • Marta Kharitonova, Russian Federation – 1:09.77
  • Jingjing Li, China – 111.22
  • Eva Tercelj, Slovenia – 107.57
  • Jasmin Schornberg, Germany – 102.14
  • Emilie Fer, France – 106.46
  • Lizzie Neave, Great Britain – 98.92
  • Jessica Fox, Australia – 100.33
  • Stepanka Hilgertova, Czech Republic 100.75
  • Corinna Kuhnle, Austria – 101.77
  • Maialen Chourraut, Spain – 107.91
  • Jana Dukatova, Slovakia – 101.37
July 27, 2012

Olympic Rowing: Saturday, July 28

Rowing – Men’s Eight

David Banks

David Banks

The United States, with Winston Churchill High School alum David Banks rowing in the bow position, held off a late push from Australia to win the first heat of the Men’s 8 competition in the 2012 Summer Olympics at the Eton Dorney Rowing Centre in Windsor, England on Saturday.

The United States’ time of 5:30.72 was good for fourth best of the eight boats entered in the event.

By winning their heats, the United States and Germany each secured a spot in the medal race, scheduled for Wednesday. The remaining six boats will participate in repechages on Monday to determine four additional finalists.

United States

  • Bow – David Banks (Churchill)
  • 2 – Grant James
  • 3 – Ross James
  • 4 – Will Miller
  • 5 – Giuseppe Lanzone
  • 6 – Stephen Kasprzyk
  • 7 – Jacob Cornelius
  • Stroke – Brett Newlin
  • Coxswain – Zachary Vlahos

Preliminaries:

Heat 1 (of 2), 5:10 a.m. Eastern

  • Lane 1 – Australia – 5:32.43
  • Lane 2 – United States – 5:30.72 
  • Lane 3 – Ukraine – 5:38.02
  • Lane 4 – Poland – 5:35.64

Heat 2 (of 2), 5:20 a.m. Eastern

  • Lane 1 – Great Britain – 5:27.61
  • Lane 2 – Canada – 5:37.91
  • Lane 3 – Germany – 5:25.52
  • Lane 4 – Netherlands – 5:28.99
July 26, 2012

Athletes From MoCo High Schools Set To Compete In London Olympics

Although some early soccer matches were held on Wednesday, Friday’s opening ceremonies mark the official start of the 2012 Summer Olympic Games in London. Scattered among the 529 members of the United States Olympic team are five who attended high school in Montgomery County. Check back here and follow us on Twitter over the next two weeks to see how they fare.

  • David Banks, who graduated from Churchill in 2001, will be rowing in the bow position for the U.S. as part of the Men’s Eight team. Heats are scheduled for Saturday, with repechages Monday and the finals on Wednesday. This is Banks’ second Olympic appearance, as he rowed on the USA Men’s Four boat that finished ninth in the 2008 games.
  • Kevin Durant, who played high school basketball at Montrose Christian School in Rockville, will join Kobe Bryant and LeBron James on team USA in London. The defending gold medal team will open Olympic tournament action against France on Sunday.
  • Caroline Queen, a graduate of the Bullis School in Potomac, is set to compete in the women’s whitewater kayak slalom on Monday. Queen was tied with Northwest High School alum Ashley Nee in Olympic selection points entering the World Cup in Cardiff, Wales, in June. Queen finished 35th, 1.06 seconds faster than Nee, to earn her trip to London.
  • 15-year-old Katie Ledecky, a rising sophomore at the Stone Ridge School of the Sacred Heart, will represent the United States in the women’s 800-meter freestyle after having won the event at the U.S. Olympic Swimming Trials in Omaha earlier this summer. She is scheduled to make her Olympic debut in the preliminary heats on Thursday, with the finals set for the next day.
  • Walt Whitman High School alum Julie Zetlin is the lone U.S. woman scheduled to compete in rhythmic gymnastics. Qualifying rounds begin on August 9.
July 5, 2012

Olympic Swim Trials Recap

  • 15-year-old Katie Ledecky, a rising sophomore at Stone Ridge School of the Sacred Heart in Bethesda, won the women’s 800-meter freestyle with a time of 8:19.78 and will represent the United States at the Olympic Games in London later this summer. Ledecky also finished third in the women’s 400-meter freestyle and ninth in the women’s 200-meter freestyle. Preliminary heats in the women’s  Olympic 800-meter freestyle are scheduled to be held August 2nd, with the final set for the following day. [Washington Post/Fox Sports]
  • Jack Conger, a rising senior at Our Lady of Good Counsel, reached the finals of two events at the trials, finishing fifth in the men’s 200-meter backstroke and eighth in the men’s 100-meter backstroke. [Reach For The Wall]
  • 2008 All-Met Swimmer of the Year Eric Friedland, a Walter Johnson alum, missed making the finals of the men’s 200-meter breaststroke by .15 seconds and finished in ninth place. Friedland also finished 16th in the men’s 100-meter breaststroke.  [TexasSports.com]
  • Stanford-bound Good Counsel graduate Sarah Haase made the semifinals of the women’s 100-meter breaststroke, finishing 13th with a time of 1:08.91. She also placed 31st in the women’s 200-meter breaststroke and 83rd in the women’s 200-meter individual medley.  [Washington Post]
July 1, 2012

Olympic Swim Trials: Sunday, July 1

Women’s 800-Meter Freestyle

Results:

  • 1. Katie Ledecky (Stone Ridge) – 8:27.91; 8:19.78

Finals:

  • Lane 1 – Stephanie Peacock – 8:30.97
  • Lane 2 – Becca Mann – 8:28.54
  • Lane 3 – Gillian Ryan – 8:33.17
  • Lane 4 – Kate Ziegler – 8:21.87
  • Lane 5 – Katie Ledecky – 8:19.78
  • Lane 6 – Chloe Sutton – 8:28.12
  • Lane 7 – Haley Anderson – 8:26.60
  • Lane 8 – Danielle Valley – 8:38.90

Women’s 50-Meter Freestyle

Results:

  • 53. Megan Waters (Princeton/Good Counsel) – 26.14
  • 101. Caroline McTaggart (Holton-Arms) – 26.56

Preliminaries:

Heat 5 (of 16)

  • Lane 0 – Lauren Rhodes
  • Lane 1 – Harper Bruens
  • Lane 2 – Caroline McTaggart
  • Lane 3 – Claire Brandt
  • Lane 4 – Macle McNichols
  • Lane 5 – Lauren Gustafson
  • Lane 6 – Catherine Meili
  • Lane 7 – Ariel Martin
  • Lane 8 – Paige Whitmire
  • Lane 9 – Erika Braun

Heat 12 (of 16)

  • Lane 0 – Grace Finnegan
  • Lane 1 – Lauren Weaver
  • Lane 2 – Tiffany Oliver
  • Lane 3 – Brittney Kuras
  • Lane 4 – Andrea Georoff
  • Lane 5 – Megan Waters
  • Lane 6 – Andrea Murez
  • Lane 7 – Cierra Runge
  • Lane 8 – Haley Simms
  • Lane 9 – Rachael Acker

Men’s 1500-Meter Freestyle

Results:

  • 31. James Powell (University of Georgia/Walter Johnson) – 15:41.35

Preliminaries:

Heat 7 (of 10)

  • Lane 0 – Eegan Groome – 16:22.04
  • Lane 1 – J. K. Koehler – 16:07.72
  • Lane 2 – James Clausen – 15:51.54
  • Lane 3 – Michael Gaudiani – 16:04.72
  • Lane 4 – Logan Redondo – 15:42.77
  • Lane 5 – Derek Pridemore – 15:39.52
  • Lane 6 – Nicholas Ankosko – 16:02.82
  • Lane 7 – Jameson Lyon – 15:49.25
  • Lane 8 – James Powell – 15:41.35
  • Lane 9 – Jacob Ores – 15:55.22